Kartais galima išgirsti nuomonę, kad poliuretano putos – brangus šiltinimo ir sandarinimo būdas. Tačiau, pasverkime visus pliusus ir minusus, ir ar tikrai ši išvada išliks ta pati..? Imant grynos šlitinimo medžiagos tūrį, uždarų porų poliuretano putos iš tiesų kainuoja brangiau nei kitos šilumos izoliacinės medžiagos kaip akmens ar stiklo vata, celiuliozė (ekovata), polistirolas ar putplasčio granulės, atvirų porų poliuretano putos ar termoputos.
Šiltinti poliuretano putomis brangu? – Ne, tai EKONOMIŠKA!
- Poliuretano putos yra vienintelė medžiaga, kuri 100 proc, užsandarins oro patekimo ertmes Jūsų namuose. Tyrimai nustatė, kad per nesandarumus prie langų angų, elektros jungiklių ir rozečių, kampuose tarp stogo ir stogo perdangos, sienų ir pamatų perdangos namas praranda iki 30-40 proc. šilumos! Kitos izoliacinės medžiagos neišgauna pilno sandarumo, išlieka siūlės tarp šiltinamųjų plokščių ar demblių, sunku prieiti prie konstrukcinių sujungimų, kampų. Poliuretano putos sudaro vientisą sandarų sluoksnį – jokių siūlių ir sujungimų, priglunda ir apgaubia bet kokias ertmes ir išsikišimus, taip panaikindamos nesandarumo problemą. O Jūs taupote šilumą ir savo sąskaitą.
- Sienos, apšiltintos įvairių rūšių vata, turi būti ypatingai kruopščiai apsaugotos nuo drėgmės patekimo iš vidaus. Ir nedideli plyšimai garo izoliacinėje plėvelėje, atsirandantys įrenginėjant elektros jungiklius ar rozetes, gręžiant į sienas varžtus kabinamoms spintelėms, ar tiesiog sandūrose sienos su grindimis ar lubomis – tinkama vieta patekti drėgmei į Jūsų šiltinamąją medžiagą. Pluoštinė izoliacija prikaupia drėgmės iš patalpų, o paskui ją išgarindama – suslūgsta! Ne vienas naujakurys gali „pasigirti“. kad po poros metų nuo įkurtuvių pro namo rozetes ėmė skverbtis šaltas oras iš lauko. Uždarų porų poliuretano putos neįgeria drėgmės ir neslūgsta, nekeičia savo tūrio, nesudaro šalčio tiltelių. O tai reiškia vėlgi prisideda prie šilumos išsaugojimo ir mažesnių sąskaitų už šildymą.
- Remontą namuose žmonės linkę daryti kas 7-12 metų. Kiek dažnai esate linkę keisti namo šiltinamąjį sluoksnį? Pluoštines šiltinamąsias medžiagas niokoja graužikai ir vabzdžiai, sienas sudarko jų išgraužti tuneliai ir guoliai, kurie sumažina termoizoliacinį sluoksnį kelis kartus. Pakeisti tokią situaciją labai sunku, todėl žmonės linkę mokėti už patiriamus šilumos nuostolius ir nieko nekeisti. Uždarų porų poliuretano putų neveikia nei drėgmė, nei graužikai, nei vabzdžiai. Jos ilgaamžiškumas daugiau nei 30 metų, t.y. nors pradinės išlaidos yra didesnės, vėliau tai su kaupu atsiperka mažomis sąskaitomis už šildymą ir jokių papildomų išlaidų renovacijai ir remontui.
- Uždarų porų poliuretano putos yra beveik dvigubai šiltesnės (λ=0,020 – 0,023W/m·K) nei tradicinės termoizoliacinės medžiagos. Ši savybė labai pasitarnauja šiltinant patalpas, kai ypač aktualu išsaugoti naudingą plotą pvz. viršutinių aukštų butų lubas ar šiaip mažo ploto patalpas.
- O jei Jums neaktuali apdaila (pvz. garaže, rūsyje ar dirbtuvėse), tokiu atveju nereiks nei karkasų, nei tvirtinimo detalių, nei jokių papildomų įrankių. Be to tuo pačiu uždarų porų poliuretano putos sustabdys drėgmės skverbimąsi, nereiks papildomos hidroizoliacijos (jei tai drėgstančios požeminės patalpos) ar apsaugos nuo korozijos susidarymo, jei tai metalinės patalpos).
- Jei turite patalpas, kurių paviršius nelygus (nelygios perdanginės plokštės, lentos, ištrupėję plytos ar pan.) – jokia problema. Poliuretano putos padengs visus nelygumus, kas sukeltų problemų naudojant standžias šiltinamąsias medžiagas – tektų arba lyginti nelygumus, arba susitaikyti su šilumos nuostoliais dėl ertmių tarp šiltinamo paviršiaus ir šiltinamosios medžiagos.
Taigi, paskaičiuokime dar kartą.
-
Kiek sutaupote turėdami sandarų namą? – 30 procentų šilumos saskaitų.
-
Kiek sutaupome nerenovuodami namų? - ir po 30 metų mūsų termoizoliacija liks tokia pat sandari ir tvirta.
-
Kiek sutaupome, nevargdami (ar nemokėdami už paslaugą meistrams)? Išlyginant šiltinamus paviršius, nemontuojant hidroizoliacijos ir garo izoliacijos? – įvertinkite meistrų (arba savo) darbo valandas ir sunaudotas medžiagas.
Rūsių, pamatų šiltinimas
Poliuretano putos puikiai tinka pamatų šiltinimui tiek iš lauko, tiek iš vidaus. Jos ne tik užtikrins šilumos izoliaciją, bet ir apsaugos nuo drėgmės. Iš lauko putas reiktų apdažyti, nes jos kaip ir bet kurios poliuretano putos nuo ilgalaikio UV poveikio ima irti.
Putomis galėsite užsandarinti atsiradusius įtrūkimus, ertmes apie įvairius vandentiekio, elektros, dujų, komunikacijų įvadus.
Tai idealus sprendimas seniems rūsiams ir požeminiams garažams, kurių sienos drėgsta, veisiasi pelėsiai, o drėgmė ir šaltis skverbiasi į pastato vidų. Taip pat galite apipurkšti rūsio ar požeminio garažo lubas taip pagerindami virš jų esančių gyvenamųjų patalpų šiluminę izoliaciją.
Sienų šiltinimas
Nedidelių plotų (iki 50 m²) sienų šiltinimas – tai dažniausia poliuretano putų rinkinių panaudojimo vieta.
Tai ypač aktualu:
- Turint šąlančią kambario sieną bute ar name, kai nėra galimybių sieną apšiltinti iš lauko
- Kai norite sutaupyti naudingą kambario plotą (tik 5 cm sluoksnis suteiks papildomą 2,5 m²·K/W šiluminę varžą R)
- Kai aktualu užsandarinti dažniausias šalčio patekimo vietas – t.y. kampus, susijungimus tarp sienos ir lubų (ypač, jei virš lubų yra stogas), sienos ir grindų (ypač, jei po grindimis yra nešildomos patalpos), aplink rozetes, jungiklius, ar esant įtrūkimamssienose (dėl didelio putų tankio jos padidina konstrukcinį sienos stiprumą)
- Kai norite garantijų, kad izoliacinė medžiaga tarnautų tiek laiko kiek ir visas Jūsų pastatas (ji nedūlėja, neįgeria drėgmės irneturi jokių galimybių sukristi, kaip kad atsitinka su neteisingai sumontuotomis arba eksploatuojamomis „kvėpuojančiomis“ pluoštinėmis medžiagomis, kurios sugerdamos ir išgarindamos garus, praranda buvusią savo apimtį ir atveria nesandarias ertmes)
- Kai darbus norite atlikti labai greitai (50 m² apšiltinsite greičiau nei per 30 min.)
Stogo, palėpės, mansardos šiltinimas
- Ypač dažna problema yra šąlančios lubos viršutinių aukštų butuose, kai nėra galimybių apšiltinti stogo. Tuomet šiltinamoji medžiaga gali būti montuojama tik iš vidaus, mažinant kambario aukštį. Tokiais atvejais praverstų šiltinimas poliuretano putų rinkiniais, kurie ir skirti plotams iki 50 kv.m. (priklausomai nuo sluoksnio storio).
- Kad išgauti norimą šilumos efektą, dėl poliuretano putų didelės šiluminės varžos (kai storis 5 cm, R = 2.5 m²·K/W) , Jums užteks beveik dvigubai plonesnio šiltinimo sluoksnio, nei renkantis kitokią izoliacinę medžiagą. O tai leis maksimaliai išsaugoti lubų aukštį.
- Putos kokybiškai padengs nelygias perdangos plokštes, taip pagerindamos šiltinamąjį poveikį, bei sujungimo siūles, taip sudarydamos monolitinį sandarų šiltinamą sluoksnį.
- Tai idealus būdas užsandarinti visas stogo konstrukcijas, ypatingai sudėtingus konstrukcinius mazgus. Putos sandariai prilips tiek prie medžio, tiek metalo, nepalikdamos nesandarių ertmių ar šalčio tiltelių.
- Taip pat galėsite izoliuoti pastogėje esančias vėdinimo – kondicionavimo sistemas, kad išvengti kondensato kaupimosi jų viduje. Putos užsandarins ertmes apie iš stogo išeinančius ortakius, dūmtraukius, ventiliacinius kanalus.
- Putomis šiltinkite ir stogo perdangą. Visu perimetru apie stogo ir perdangos susidūrimą apipurkškite poliuretano putomis, kur dažniausiai iškyla nesandarumo pavojus šiltinant įprastomis šiltinimo medžiagomis. Galite ir visą perdangą apipurkšti plonu putų sluoksniu, taip užtikrindami vienalytę
- sandarią šiluminę dangą bei apsaugą nuo garų. Likusią Jums būtiną šiluminę varžą pasieksite purkšdami pakartotinai putas iki reikalingo storio arba klodami kitas šiltinimo medžiagas.